38 klokken, één nieuwe afspeellijst: dit klinkt er voortaan vanuit de Brunssumse toren
Meer dan 800 Brunssumers bepaalden welke nummers op het carillon te horen zijn. Beiaardier Frank Steijns bracht de nieuwe playlist op Bevrijdingsdag 2026 live ten gehore.
Een beiaard, een carillon, je mag het noemen zoals je wilt. Eén ding is zeker: zoals het klokkenspel in Brunssum klinkt, klinkt het nergens anders. En inmiddels klinkt het Brunssumse carillon weer een stukje meer als Brunssum zelf.
Meer dan 800 Brunssumers brachten hun stem uit voor een nieuwe afspeellijst. De uitslag is inmiddels bekend en op Bevrijdingsdag, 5 mei, speelde beiaardier Frank Steijns de nieuwe playlist live vanaf het gemeentehuis. Van Limburgse klassiekers tot Queen, van Harry Potter tot Metallica: de 38 klokken hebben er flink wat nieuwe muziek bij gekregen.
Even wat historie
In de zestiende eeuw ontdekte men dat een hoge toren een uitstekende manier was om inwoners te laten weten hoe laat het was. Huisklokken en telefoons bestonden nog niet, dus een luidende klok was ideaal om niet te laat te komen (of te vroeg). Om aan te kondigen dat de tijdmelding eraan kwam, speelde het carillon eerst een kort melodietje. Zo wist iedereen dat ze moesten opletten en luisteren naar het slaan van de klok.
Een carillon is een echte Nederlands-Belgische uitvinding en nergens ter wereld vind je er zoveel als in Nederland. Ongeveer tweehonderd stuks. En natuurlijk heeft Brunssum er ook een.
Ons Brunssums Carillon
Het Ons Brunssums Carillon telt 38 klokken die samen ongeveer acht ton brons wegen. De grootste klok weegt maar liefst 456 kilo. Al meer dan een halve eeuw siert het carillon de Brunssumse skyline. De klokken op het bestuurscentrum herken je uit duizenden en de klanken die door het centrum en ver daarbuiten te horen zijn, zijn echte Brunssumse iconen.
Het carillon is sinds 1974 in gebruik en staat op het hoogste punt van het gemeentehuis, zo'n 38 meter boven het Lindeplein. Bijzonder is bovendien dat de beiaardier vanuit een glazen behuizing speelt en daardoor voor iedereen zichtbaar is.
Steijns & Steijns
Het allereerste concert in mei 1973 werd gespeeld door Mathieu Steijns, de beroemde Maastrichtse stadsbeiaardier. Vijftig jaar later, in 2023, zat zijn zoon Frank Steijns achter het Brunssumse carillon tijdens een bijzonder jubileumconcert op Bevrijdingsdag. Niet zonder reden. Een carillon heeft van oudsher een sterke symbolische band met vrijheid en bevrijding.
Klokken als symbool van vrijheid
“De oorsprong van een carillon is nauw verbonden met tijden na een oorlog,” vertelde Frank Steijns eerder. Veel carillons zijn gegoten uit achtergebleven oorlogsmunitie of uit klokken die tijdens conflicten waren geroofd. Brons was een kostbaar materiaal dat gebruikt werd voor kanonnen, mortieren en andere wapens. Na een oorlog werd dit brons omgesmolten tot nieuwe klokken, als symbool van herstel.
Klokken herinneren ons eraan hoe waardevol vrijheid is. Een carillon klinkt boven iedereen uit, maakt geen onderscheid en verbindt de hele gemeenschap. Het vult de openbare ruimte met een boodschap van hoop en saamhorigheid.
Ook op de Brunssumse klokken staan de namen van alle Brunssumse wijken. Een prachtig symbool van het feit dat we hier samen en in harmonie mogen leven.
Frank Steijns: van klassiek tot heavy metal
Frank leerde het vak van zijn vader. Als vijfjarige jongen ging hij voor het eerst mee naar een concert in de Sint-Servaaskerk in Maastricht. De hele stad luisterde naar de klanken. Frank wist meteen dat hij ook van de toren wilde spelen.
Hij volgde de beiaardopleiding in Mechelen en daarna het conservatorium. Frank is beiaardier, violist en pianist. Muziek stroomt door zijn bloed.
Na zijn studies wilde hij het typisch Nederlandse instrument nieuw leven inblazen. Zijn missie was om popmuziek en moderne stijlen een plek te geven op het carillon. En dat lukte. Zo stond hij in Weert samen met internationale muzikant James Blunt in de toren en maakte hij zelfs heavy metal met een gitarist. Samen speelden ze Ace of Spades van Motörhead en gingen daarmee viraal.
Brunssumers bepalen de nieuwe playlist
Dat het carillon ook in Brunssum met de tijd meegaat, werd de afgelopen maanden duidelijk. Inwoners werden gevraagd welke nummers zij graag vanuit de toren wilden horen. De oproep leverde meer dan 800 reacties op.
Een aantal nummers stak er met kop en schouders bovenuit. De grote winnaar werd Geneet van ’t Laeve van Sjef Diederen, met 70 stemmen. Op slechts één stem afstand eindigde California Love van 2Pac & Dr. Dre op de tweede plek.
De volledige top 5 ziet er zo uit:
- Sjef Diederen – Geneet van ’t Laeve (70 stemmen)
- 2Pac & Dr. Dre – California Love (69 stemmen)
- Carboon – Leef is mie land (48 stemmen)
- Frits Rademacher – Wie Sjoën ós Limburg is (45 stemmen)
- Queen – Bohemian Rhapsody (32 stemmen)
Maar daar bleef het niet bij. Ook muziek uit Harry Potter, Coldplay, Rowwen Hèze, Joost Meijs, ABBA en Metallica krijgt een plek in de nieuwe playlist. Limburgs of internationaal: het Brunssumse carillon draait er zijn klokken niet voor om.
Van California Love tot Geneet van ’t Laeve
De nieuwe playlist kreeg op 5 mei een bijzondere première. Op Bevrijdingsdag keerde Frank Steijns terug naar Brunssum voor een speciaal Bevrijdingsconcert.
Een uur lang klonken de twaalf meest gekozen nummers vanaf het gemeentehuis over het centrum. Een bijzondere combinatie van vrijheid, verbinding en muziek. Van Geneet van ’t Laeve tot California Love: de Brunssumse klokken lieten horen wat inwoners zelf hebben gekozen.
En juist die combinatie maakt het concert zo bijzonder. Een carillon klinkt letterlijk boven iedereen uit, maar de muziek die erop klinkt, komt deze keer rechtstreeks vanuit de Brunssumse gemeenschap.
Brunssum Love dus.
Bekijk het concert terug
Heb je het Bevrijdingsconcert gemist? Of wil je nog een keer genieten van de nieuwe klanken van het Brunssumse carillon? Bekijk hier het liveconcert met Frank Steijns terug!
De nieuwe afspeellijst is mede mogelijk gemaakt dankzij de inbreng van meer dan 800 Brunssumers. En misschien is dit nog maar het begin: er wordt gekeken of de gekozen nummers op termijn kunnen worden geprogrammeerd als een blijvende, nieuwe en écht Brunssumse afspeellijst voor het carillon.
Eén ding is duidelijk: de 38 klokken hebben weer heel wat te vertellen.