75 jaar: Openluchttheater Brunssum is jarig!
Het Openluchttheater van Brunssum bestaat dit jaar 75 jaar. In 1951 werd het Openluchttheater namelijk aangelegd. Dat gebeurde toen als onderdeel van de uitbreiding en verfraaiing van het Vijverpark. Zowel Vijverpark als openluchttheater waren een ontwerp van vermaard landschapsarchitect John Bergmans.
Bergmans ontwierp een klassiek openluchttheater, met (in die tijd) een Zwitsers bruggetje, treurwilgen en een ruïne-achtig gebouwtje dat onder meer dienst deed als kleedruimte. Bijzonder aan het theater was een kleine vijver tussen de tribune en het podium. Die vijver deed dienst als klankvijver.
Sprookjes
De eerste hoogtijdagen beleefde het openluchttheater in de jaren 50. Er waren grote toneelvoorstellingen, musicals, concerten, er traden landelijke artiesten op en meer! Die ambitieuze programmering, met veel kunst en cultuur, veranderde in de jaren 60, onder meer door de opkomst van de televisie. Het werd steeds meer een theater voor kindervoorstellingen, vooral sprookjes.
In de jaren 70 en 80 waren er lange periodes zonder enige programmering. Daarmee raakte het theater steeds meer in de vergetelheid.
Overkapping
In 2012 keerde het openluchttheater, na een lange tijd, weer helemaal terug. Toen werd de tribune geheel vernieuwd en ging een jaarlijkse programmering van start. Een nieuwe mijlpaal volgde in 2021. Toen kreeg het theater een overkapping zodat voorstellingen (bijna) altijd kunnen doorgaan, ook bij minder ideale weersomstandigheden.
De spectaculaire overkapping vormt het sluitstuk, maar ook het scharnierpunt, voor verdere aanpassingen van het theater. Hierbij wordt voortgebouwd op het ontwerp van John Bergmans uit 1951, zoals de zwierige vorm van het podium die, zoals in het verleden, opgaat in de padenstructuur van het park. Vóór de tribune zijn twee niveaus gemaakt zodat bezoekers, net als vroeger, weer tot vlak bij de rand van het water kunnen zitten. De kaderanden zijn vergroend en ook de overige beplanting is hersteld in de geest van John Bergmans.
Deze aanpassingen herstellen het theatrale effect zoals beoogd in 1951: dat van een theater dat één duidelijk ruimtelijk element vormt met het aangrenzende groen en daarmee beslotenheid en intimiteit biedt in een parkachtige omgeving. Zodat ook na 75 jaar geldt: Welkom in het Openluchttheater van Brunssum!.
Het Openluchttheater is niet de enige jarige. Bekijk hier een foto-impressie van het Vijverpark, dat in 2026 óók 75 jaar bestaat en vanwege dit jubileum onlangs prachtig is opgeknapt.
Wat heeft het Openluchttheater deze zomer te bieden? Kijk hiervoor het programma-aanbod!