Prachtige Parade Praatjes: Zowel folklore als hiphop vinden plek in Worlddance Festival Parade Brunssum

Tijdens het Worlddance Festival Parade Brunssum van 1996 stond hij langs de kant van de weg naar de langstrekkende dansgroepen te kijken. Al die dansers van over de hele wereld maakten veel indruk op de Heerlense Raenys Martis, onder andere ontwikkelaar van kunst- en cultuurprojecten en kenner van hiphop. Sindsdien heeft hij geen editie meer gemist. Sterker nog: hij werd meteen lid van het bestuur van het festival.

Van generatie op generatie

“Ik was onder de indruk van wat ik daar zag. Al die mooie kleurrijke dansers. Maar ook al die Brunssumse verenigingen die hun beste beentje voorzetten. Ik zag verbroedering, veerkracht, samen een feestje vieren. Maar ik zag ook een Brunssumse samenleving die zich vol overgave inzette en nog altijd inzet om het evenement in goede banen te leiden.”

“Ondertussen kom ik kinderen of kleinkinderen tegen die het vrijwilligerswerk van ouders of grootouders overnamen. Maar ook in de dansgroepen zie ik steeds dezelfde mensen of hun kinderen de traditie voortzetten.”

_Tegel-400x500px raeyns

Tradities en verhalen

Daarin ziet Raenys de overeenkomst tussen folklore en hiphop.

“Beide liggen me heel na aan het hart. Zowel folklore als hiphop heeft een lange geschiedenis. Het zijn twee krachtige vormen van culturele expressie. Beide vertellen verhalen, geven identiteit vorm en verbinden mensen. Maar elk vanuit een andere oorsprong. Hiphop als een moderne, stedelijke cultuur. En folklore diepgeworteld in tradities en overlevering. Tijdens Worlddance Festival Parade Brunssum komt alles samen.”

Verdrietig nieuws

Hiphop heeft ondertussen ook een plek in het programma. Tijdens één van die optredens beleeft Raenys een onvergetelijk moment.

“Dat was in 2012. Lokale rappers traden op in het Vijverpark. Het was een zonnige dag, relaxte sfeer en ik kreeg het verdrietige nieuws dat mijn schoonmoeder ging overlijden. De tegenstelling van de gemoedelijke sfeer en het verdriet vergeet ik nooit meer.”

“Maar ik ging naar huis met het gevoel: het zit goed hier in Brunssum, werelden komen samen en verhalen worden verteld. Dat gaf hoop en daardoor kon ik het verdrietige nieuws beter dragen.”

Solidariteit leeft voort

Of Worlddance Festival Parade Brunssum in één woord te omschrijven is? Raenys vindt van niet.

“Het festival kent zoveel invalshoeken, al die pracht en praal in de dans en in de mensen. Die 16-jarige vrijwilliger die in de voetsporen van zijn familie het vrijwilligerswerk voortzet. Geen verplichting hè, gewoon omdat hij dat wil.”

“Het festival is de realisatie van een gedachte: geen carnaval uit solidariteit met de getroffenen van de watersnoodramp in 1953, maar een optocht van alle nationaliteiten die Brunssum rijk was in die tijd. Die solidariteit leeft voort. Jaar na jaar is er een nieuwe laag aan toegevoegd.”

“Na zoveel jaar staat Worlddance Festival Parade Brunssum nog altijd als een huis en geeft mij nog altijd een goed gevoel. Sterker nog: door het festival voel ik mij een beetje Brunssummer.”